top of page

JEZIORO

JEZIORAK

SZLAK TURYSTYCZNY JEZIORAK

Jeziorak -

najdłuższe jezioro w Polsce (27,450 km),

szóste co do wielkości (pow. 4,149 ha).

Głębokość maksymalna 12,8 m.

Znajduje się na nim jedna z największych wysp śródlądowych - Wielka Żuława (82,4 ha).

282503814_623209702558471_7244346889509973873_n.jpg

0,0 km - Rozpoczynamy w Iławie w zatoce obok Starego Miasta. Po prawej stronie znajduje się Port 110 Hotel  - Restauracja - Marina z wypożyczalnią sprzętu wodnego, po lewej zaś Port Iława z możliwością pozostawienia nieczystości i pełną bazą sanitarną. Nieopodal w kierunku zachodnim pomost stacjonarny na 35-40 jednostek, przystanek statku zabierającego nieczystości, dalej Przystań żeglarska „Pod Omegą” z wypożyczalnią sprzętu wodnego, z bazą noclegową, restauracją, sklepem żeglarskim, usługami szkutniczymi.

0,2 km -  Z prawej strony mijamy wypływającą z j. Jeziorak rzeką Iławką, dopływ Drwęcy, szlak wodny o długości 17 km dostępny dla kajaków. Po lewej stronie mijamy największą wyspę śródlądową Wielka Żuława [82,4 ha], Kiedyś na wyspie znajdowało się grodzisko, którego lata świetności przypadały na X do XIII w. Obecnie wyspa jest zagospodarowana turystycznie i połączona z lądem promem.

0,7 km -  Płynąc dalej po prawej mijamy plażę miejską z parkingiem i boiskami do siatkówki plażowej. W tym miejscu przebiega południowa granica Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.

1,7 km - Po prawej przystań jachtowa  wraz z wypożyczalnią sprzętu, usługami szkutniczymi, zrzutem nieczystości.

1,9 km -  Po prawej stronie Przystań żeglarska „Skarbek” z wypożyczalnią sprzętu wodnego.

2,6 km  -  Po lewej stronie półwysep Krzywy Róg. Przy półwyspie pomost pływający na około 12-14 jednostek, przystanek statku-śmieciarki.

5,6 km  - Szlak zmienia kierunek na północny, a następnie na północno-wschodni. Po prawej stronie wieś wypoczynkowa Szałkowo z przystaniami i kwaterami agroturystycznymi, polami biwakowymi, małą gastronomią. Pomost stacjonarny na 5 jachtów i 5-8 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki. Po lewej Półwysep Indyjski ze starym pięknym lasem z przewagą świerku, dębu i sosny. Przy półwyspie pomost pływający na 16 jachtów i 4-6 mniejszych jednostek pływających, przystanek statku-śmieciarki.

7,4 km  -  Po lewej stronie Ośrodek Wypoczynkowy Sarnówek z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz rowerów i kąpieliskiem.

8,2 km  -  Szlak zmienia kierunek na wschodni. Po prawej stronie osada Kwiry.

10,2 km - Po prawej stronie mijamy miejscowością Jażdżówki, gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy, przystań, wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole biwakowe, możliwością zrzutu nieczystości. Ze względu na planowaną przebudową ośrodka w sezonie 2008 może on być zamknięty. Po lewej wejście do Zatoki Widłągi. Przed wejściem do zatoki po prawej stronie pomost pływający na 16 jednostek, przystanek statku-śmieciarki. W kompleksie leśnym otaczającym zatoką występują gniazda rybołowów i orła białego.

11,2 km  - Po prawej miejscowością Jezierzyce. Od września 1953 do 1978 roku bywał tu ówczesny biskup Karol Wojtyła. Wiadomo, że w 1959 roku późniejszy papież płynął z Ostródy przez Miłomłyn i Siemiany do Gizerka, dzisiejszych Jezierzyc.

11,2 km - Po prawej stronie letniskowa miejscowością Makowo z przystanią, polami biwakowymi, kąpieliskiem, punktem napełniania butli gazowych, gastronomią, sklepem, wypożyczalnią rowerów. Pomost stacjonarny na 8 jachtów i 6 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki.

13,4 km -  Jezioro z obu stron jest zalesione, szlak prowadzi wąską rynną w kierunku północnym. Po prawej zatoka Smolny Kąt.

15,3 km  - Z lewej strony zatoka Zimny Kąt.

15,7 km -  Zbliżamy się do  wysp Mały i Duży Gierczak, tutaj następuje rozgałęzienie Jezioraka;  płynąc lekko w prawo dopłyniemy do Zatoki Kraga, na której końcu zaczyna się Kanał Iławski, skręcając w lewo popłyniemy w kierunku Siemian, Zalewa i jeziora  Płaskiego. Płynąc w lewo omijamy wyspy Gierczak po prawej lub  lewej  stronie. Na przeciw  wyspy Duży Gierczak., na cyplu, pole namiotowe. Wzdłuż brzegów obu wysp rosną olchy, jarzębiny i lipy. Przy obu wyspach 4 pomosty pływające na 12-16 miejsc, przystanki statku-śmieciarki.

17,1 km -  Płynąc dalej w kierunku Siemian mijamy z prawej strony wyspą łąkowa. Jest ona  płaska, porośnięta urozmaiconym i dorodnym drzewostanem. Od strony północno-wschodniej 3 pomosty pływające przy każdym12-16 miejsc do cumowania.

18,6 km  - Dalej do Siemian możemy płynąć dookoła wyspy Lipowy Ostrów, z prawej pozostawiając wyspą Bukowiec, lub na wprost, wzdłuż lewego brzegu Lipowego Ostrowia. Przedwojenny właściciel wyspy Bukowiec, Emil Gratzki, w 1938 roku połączył ją z Wieprzem czterystumetrową groblą w celach gospodarczych. Grobla funkcjonuje do dziś, służąc turystom. Wyspa jest urocza, pagórkowata, zadrzewiona. Szlak skręca w kierunku północno zachodnim, po lewej stronie pole biwakowe. Druga z wysp, Lipowy Ostrów, od wschodniej strony jest płaska, zachodnia częśą wyspy góruje nad resztą. Wśród świerków na wzniesieniu cmentarzyk. Wiąże się z nim historia o srogim ojcu, który zabił córką i jej kochanka, a sam zginął od pioruna. Na obu wyspach pomosty pływające, przystanki statku-śmieciarki.

19.0 km - Z lewej półwysep Złoty Rożek, na którym znajduje się dobrze wyposażone pole namiotowe. Pomost pływający na około 12 miejsc, przystanek statku-śmieciarki. W tym miejscu szlak skręca na północ.

19,4 km - Z lewej strony wieś turystyczna Siemiany, położona na wysokim zachodnim brzegu Jezioraka. Pierwsze wzmianki o Siemianach pochodzą z XVIII w. We wsi możliwością napełnienia butli, a także przystanie, sklepy, pole namiotowe wyposażone w toalety i prysznice, gastronomia, hotele, w okresie wakacyjnym liczne imprezy kulturalne. Pomost pływający, przystanek statku-śmieciarki na 16 jachtów i 6-8 mniejszych jednostek.

19,8 km  - Płynąc dalej na północ mijamy wysepki Rybackie Kępy i leśniczówkę Jeziorno.

21,2 km -  Poruszając się dalej w kierunku północnym, z lewej pozostawiamy wejście do jeziora Płaskiego, zwane Bramką Płaską.

22,0 km  - Płynąc dalej na północ mijamy zatoką Bukowiec, dochodzi ona do leśnej osady Bukowiec, jest niedostępna, zamulona i zarośnięta.

22,3 km -  Cypel Ostry Róg, który jest wygodnym miejscem do postoju, maleńki i kamienisty, z pięknymi jesionami i miejscem do kąpieli.

23,2 km -  Z prawej strony wejście do Zatoki Rudnia. Przy wejściu po wschodniej stronie wieś Pomielin, dawniej pruska, założona około 1396 r. W 1939 roku liczyła 90 mieszkańców. Z lewej wyspa Kobiecy Ostrów.

23,7 km - Z prawej wyspa Czaplak, posiadająca  piaszczysty brzeg, w kilku tylko miejscach od wschodu bagnisty. Wewnątrz wyspa porośnięta jest lasem sosnowym z licznymi polankami. Drzewa, podobnie jak w wielu innych miejscach, częściowo są połamane po dużych opadach śniegu w 2006 roku. Obrzeże wyspy porośnięte lasem liściastym. Od północy od brzegu Czaplak oddziela zatoka Tarlisko i bardzo płytki kanałek wśród trzcin. Po prawej stronie Czaplaka mała wysepka, na której żyją kormorany.

24,8 km  -  Płynąc dalej Jeziorakiem w kierunku północnym dopływamy do Cieśniny Matyckiej.

25,3 km - Z lewej wieś Matyty, położona na wysokim brzegu, założona w 1343 roku przez Prusa Matysa. We wsi baza noclegowa, pole namiotowe, gospodarstwa agroturystyczne, wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów, gastronomia, baza sanitarna. Pomost pływający na 16 jachtów i 4-6 mniejszych jednostek, przystanek statku-śmieciarki.

25,9 km -  Za wsią Matyty Jeziorak przechodzi w rozlewisko otoczone trzcinami, za którymi są pola uprawne. Z prawej wyspa Poljańska.
26,4 km -  Z prawej strony najstarsza w okolicy wieś Polajny, dawniej Pruska, założona w 1261 roku.

27,3 km -  Płyniemy kierując się na północny wschód, następuje zwężenie jeziora, po czym wpływamy w Kanał Dobrzycki.       W kanale 2 pomosty stacjonarne na 4-6 jachtów, jeden od strony Matyt, drugi od strony Zalewa, przystanki statku śmieciarki.

27,9 km  -  Linia energetyczna 15 metrów nad poziomem wody.

28,2 km  -  Most drogowy, koniecznością położenia masztu. Za mostem wieś Dobrzyki. Pierwsza wiadomością o wsi pochodzi z 1287 roku, we wsi kościół gotycki z 1320 roku. Poczynając od XVI wieku odbywały się tu polskie nabożeństwa dla Polaków zamieszkałych w okolicznych wsiach. W 1939 Dobrzyki liczyły 732 mieszkańców.

30,0 km -  Długość kanału Dobrzyckiego wynosi 2475 m. Na początku  płyniemy wąwozem, następnie łagodną doliną wśród pól. Dalej kanał przechodzi w dużą zatokę obrośniętą trzcinami.

31,0 km  - Zatoka zwęża się, przez wąską bramkę wchodzimy na jezioro Ewingi, wyrzeźbione przez morenę czołową. Powierzchnia jeziora to 490,4 ha, głębokość 3 m. Ewingi otoczone są owalną linią brzegową, z wąską i mocno wydłużoną na południe zatoką przy wschodnim brzegu. Jezioro jest płytkie, mocno zarośnięte roślinnością wodną. Zupełnie płaskie brzegi są otoczone podmokłymi łąkami i moczarami. Przy północnej  części wschodniego brzegu leży Zalewo.

32,6 km  -  Dopływamy do Zalewa, po prawej stronie przystań żeglarska.


Informację udostępnione dzięki serwisowi Lokalnej Organizacji Turystycznej Pojezierza Iławskiego i Dorzecza Drwęcy.

Źródło:www.lot.ilawa.pl, 06.2012r.

POMOSTY I PORTY

port_Iława_-_biwu.png
Port 110 - biwu.png
Przystan ZGJ - biwu.png
ekomarina siemiany.png
Pomosty i porty Jeziorak -biwu.png

R E K L A M  A

Miejsce_na_reklamę.png

Reklama

 

To jest miejsce na reklamę portu, przystani, gościńca, itp.

Zapraszamy do współpracy.

Miejsce_na_reklamę.png

Reklama

 

To jest miejsce na reklamę portu, przystani, gościńca, itp.

Zapraszamy do współpracy.

Miejsce_na_reklamę.png

Reklama

 

To jest miejsce na reklamę portu, przystani, gościńca, itp.

Zapraszamy do współpracy.

bottom of page